Jaké jsou příznaky ADHD u batolat a malých dětí?

Malé děti jsou většinou velmi živé a zvídavé. Máte pocit, že vaše dítko je živé až moc a občas se podobá tazmánskému čertíkovi ze známého animovaného večerníčku? Kdy je to jen zvýšený temperament a kdy se již jedná o poruchu? A jde vůbec ADHD diagnostikovat u takto malých dětí?

Sledujte hlavní tři příznaky ADHD – hyperaktivitu, impulzivitu a nepozornost.

Ale téměř každé batole je takové…

Ve skutečnosti to, co odděluje ADHD od běžného chování dětí, je, že příznaky jsou výrazně větší, než se očekává pro jejich věk a vývoj. Kromě toho prokázaná hyperaktivita, impulzivita a nepozornost vedou k narušení života celé rodiny.  ADHD nejčastěji diagnostikována, jakmile děti začnou chodit do školy a jejich chování narušuje třídu nebo způsobuje problémy ve škole.

Známky ADHD u batolat a malých dětí

Rodiče jsou často první, kdo si myslí, že jejich dítě může mít ADHD. „Mohla jsem říct, že můj nejstarší měl ADHD, když mu byly 3 roky a chodil do školky,“ řekla Michela Dvořáková, která je matkou čtyř dětí, z nichž tři mají ADHD. „Také se těžko kamarádil s ostatními dětmi, protože se lišil od vrstevníků.“

U některých dětí se příznaky ADHD mohou projevit již v předškolním věku. První známkou jsou potíže, které děti mají při přechodu od jedné aktivity k druhé. Mohou se intenzivně soustředit na činnosti, které je zajímají, ale to co je nebaví, prostě dělat nebudou. Jsou schopny se válet po zemi, vztekat se, či uhodit v rámci rozrušení rodiče.

Zde jsou další příznaky, které vám pomohou určit, zda má vaše batole poruchu pozornosti:

Potřebuje vaše batole stálý dozor?

Odmítá si hrát samo?

Má potíže s dokončováním úkolů, na které má dostatečné schopnosti?

Je vaše dítě hlučné a je aktivní do té míry, že si myslíte, že máte doma dětí více a ne jen jedno?

Je nemotorné nebo náchylné k nehodám?

Bombardujeí vás otázkami, ale neposlouchá už vaše odpovědi?

Běží od hračky k hračce a je neustále v pohybu?

Má potíže s přechodem z jedné činnosti na druhou?

Má vaše batole záchvaty vzteku, je předrážděné a vzteklé?

Přehání, když si chce od něj někdo půjčit hračku, či si hrát jiným způsobem, než je zvyklé?

Stále vaše dítě vstává v noci nebo se velmi často budí?

I při klidných činnostech, jako je jídlo nebo poslech příběhů sebou neustále mele, vrtí se, nebo si musí s něčím hrát?

Vypadá zasněně, jako by bylo ve svém vlastním světě?

Nemusíte hned panikařit. Většina dětí – zejména batolat – se stále učí spoustu samoregulačních dovedností a je těžké je udržet v klidu. Mluvíme o extrémním chování ve srovnání s vrstevníky vašeho dítěte.

ADHD v raném věku

Ačkoli existují pokyny pro léčbu dětí ve věku od 4 do 12 let s ADHD, v současnosti neexistují žádné přesně dané pokyny pro léčbu ADHD u batolat. Vzhledem k tomu, že Úřad pro kontrolu léčiv neschválil ve většině zemí léky ADHD pro použití u dětí mladších 6 let kvůli nedostatku důkazů o bezpečnosti a účinnosti, navrhují odborníci jako možnost první volby behaviorální terapii, podávání potravinových doplňků a poučení rodičů, jak s hyperaktivními dětmi zacházet. Pomoci může psycholožka, psychiatr (těžké ADHD), či pedagogicko-psychologická poradna.

Co dělat, pokud si myslíte, že vaše dítě může mít ADHD

Pokud si myslíte, že vaše batole může mít ADHD, pamatujte, že jde o velmi složitou diagnózu, která vyžaduje návštěvu lékařů, odborníků, sledování chování a hodnocení příznaků kvalifikovanými osobami. U těžkých forem může být navrhnut diagnostický pobyt. Prosím, nediagnostikujte ani nesnažte se „vyléčit“ své dítě sami. U malých dětí existují další zdravotní důvody, které mají velmi podobné příznaky, jako má ADHD, jako je úraz hlavy, otřes mozku, specifické poruchy učení, potíže se smyslovými orgány, či dokonce velmi často za „ADHD“ stojí nedostatek spánku, či spánková deprivace, anebo apnoe.

Dokud nebudete mít diagnózu, nepodávejte ani doporučované doplňky stravy. Až budete vědět, jaké potíže vaše děťátko má, můžete zkusit alternativní léčbu. Nevíte-li, proti jakému „nepříteli“ bojujete, těžko svůj boj vyhrajete.

Autor: Richard Havlík