Sebeuvědomění a ADHD

Proč je sebeuvědomění při ADHD klíčem k efektivní léčbě, změně chování a pokroku pro každého z nás?

Když přijmete karty, které vám osud rozdal, a smíříte se s vaší diagnózou, snadněji zvýšíte svou produktivitu, dokážete maximalizovat vaši sílu a prodat benefity této poruchy.

Bez práce nejsou koláče

Všichni si přejeme, aby se něco změnilo, my se ráno probudili a náš mozek byl „normální“. Nejlépe přes noc, automaticky a bez trvalého úsilí. Mám pro vás špatnou práci, bez soustavné práce na uvědomění sebe sama, organizaci a trénování koncentrace to nepůjde. Smiřte se s vaším skutečným „já“, čím více chápeme sami sebe (sebeuvědomění) a vážíme si sebe (sebepřijetí), tím snazší pro nás je maximalizovat naše silné stránky. Naše schopnost strategizovat a přijímat účinná rozhodnutí závisí na porozumění a práci s tím, jak myslíme. Změna je proces, a čím více procesu porozumíme, tím je to jednodušší. Zde je několik způsobů, jak můžete začít na sobě pracovat.

1. Sebevědomí ADHD začíná poctivostí

Sebevědomí začíná soupisem vašich silných stránek a výzev ke změně: kdo jste a nejste, co pravděpodobně zvládnete nebo ne, jak pracujete a jak si přejete, abyste pracovali. Bez sebeuvědomění riskujete budování života nebo provádění rozhodnutí, která pro vás nebudou ideální. Když víte, kdo jste a jak fungujete (nebo ne), můžete vyvinout strategie, které zvýší vaše silné stránky a vyrovnají vaše slabé stránky, které máte díky ADHD. Když jste si vědomi svých spouštěčů frustrace, můžete podniknout kroky k jejich minimalizaci. Když pochopíte, co vás dobíjí energií, můžete si podle plánu vyhradit čas na to, co vás posouvá kupředu.

2. Procvičujte sebepřijetí ADHD

Možná se vám nelíbí úplně všechny vaše vlastnosti, ale když přijmete, kdo jste, jak si myslíte a že děláte věci jinak, bude se vám žít lépe.

Vytvořte si zónu bez úsudku a oprostěte se od toho, jací si myslíte, že byste měli být. Jste jedinečnou kombinací osobnosti, historie, IQ, genetiky, pořadí narození, talentů, výchovného prostředí – to jste všechno VY. Vymaňte se z pasti sebekritiky a neustálého sebeobviňování. Vina nás uvízla díky spojení mnoha neúspěchů a sebelítosti. Bere vám energii, místo aby nám umožňovala jít kupředu a něco dokázat.

3. Uvědomte si, že máte vždy na výběr

Přijetí naší zdravotní kondice neznamená, že nemůžeme věci změnit. Opusťte mentalitu oběti! Naše problémy mohou být způsobeny geneticky, biologií, historií, prostředím, zkušenostmi nebo jinými lidmi v našich životech, ale můžeme si vybrat, jak budeme reagovat na jakoukoli situaci. Místo toho, abychom se soustředili na to, co nemůžeme změnit, hledejte, co změnit můžete. Možná budete muset vyřešit spoustu problémů, ale právě v tom mozek ADHD vyniká.

4. Důvěřujte své schopnosti dělat věci jinak

Existují vzorce myšlení, které vás omezují? Jste realističtí při hodnocení situace nebo svých schopností? Proveďte kontrolu reality. Nevěřte svému prvnímu popudu reagovat. Vaše mozky mají rádi drama. Pro ně je to všechno nebo nic, černé nebo bílé, dokonalé nebo zbytečné. Když uvěříte, že se můžete změnit, tak to také dokážete.

5. Dejte svému mozku plán

Věřte, že máte sílu provádět změny ve svém životě a konkretizovat své cíle. Práce na příliš mnoha cílech najednou snižuje pravděpodobnost, že některý z nich dokončíte. Nemůžete chytit dva králíky najednou – i když jste hrdí na svou schopnost multitaskingu.

6. Strategie pro úspěch

Ke změně dochází, když jsou strategie jasné a realistické, cíle konkrétní a dosažitelné. Místo obecných cílů si dávejte konkrétní – „Přijdu do práce včas“, změňte na „Odejdu z domu každé ráno v 8:15, takže do práce přijdu uvolněný a včas.“ Čím lépe se poznáte, tím snazší je vyvinout strategie přátelské k ADHD, které fungují s vaším nastavením mozku. Přemýšlejte o každém úkolu tak, že potřebujete dva druhy strategií. Prvním je shromáždění nástrojů, tipů a technik k provedení úkolu a druhým je motivace k dokončení úkolu.

7. Přijměte opatření

Přemýšlejte o tom, co by vám mohlo bránit ve změně, ať už jde o vnější události nebo vnitřní obavy (negativní sebevyjádření, vyhýbání se, pochybnosti, nedostatek energie nebo přesvědčení). Buďte připraveni, vytvořte si protistrategie a buďte k sobě vždy laskaví. Čím více budete vědět a rozumět svému mozku s ADHD, tím lépe budete připraveni na změnu vašeho života.

Autor: Richard Havlík