Trpíte častými průjmy? Na vině může být psychika, ale i nevhodné stravování
Akutní průjem se nejčastěji objevuje po chybě ve stravování. Může být ale také důsledkem užívání antibiotik anebo střevní virózy. Jak si při průjmu pomoci, aby již tak zkoušené střevo ještě více netrpělo a my se rychle dostali do kondice? V první řadě je vždy na místě se zamyslet nad složením stravy a upravit ji tak, aby průjem nezpůsobovala. Při akutním stavu je pak vhodné si pomoci přírodními prostředky. Co na průjem pomáhá? Existují některé bylinky, které zlepší kondici našich střev?
Jak by měl vypadat jídelníček při průjmu?
Každému je asi jasné, že v případě průjmu bychom neměli konzumovat běžnou stravu. Rozhodně je potřeba jídelníček upravit a omezit jídla mastná a kořeněná. Jako první pomoc při průjmu je vhodné si připravit rýžovou polévku s mrkví. Vše je dobré ale spíše rozvařit na kaši. Pomůže také suchý rohlík s černým čajem. Některé bylinky na střeva dokážou s průjmem také zatočit. Jde například o tymián, řepík, šalvěj, měsíček. Průjem výborně zastaví ale také borůvky. V některých případech pomohou probiotika, která rychle upraví složení střevní mikroflóru, ale také potravinové doplňky, například kotvičník, které seženete v prášku anebo v kapslích.
Jak na průjem z antibiotik?
Průjem je také častým negativním doprovodným jevem užívání antibiotik. V tomto případě mu můžete snadno předcházet již tím, že v průběhu podávání antibiotik, budete zároveň konzumovat také probiotika. Ideálně ale vždy s několika hodinovým zpožděním, aby je podaná antibiotika nestihla zničit. Jakmile s antibiotiky skončíte, je potřeba střevní mikroflóru obnovit. K tomu opět pomohou silné dávky probitotik v kombinaci s bylinkami, například již zmíněným kotvičníkem. Trpíte-li chronickými průjmy, je potřeba hledat nejprve jejich příčinu. Tou může být například intolerance lepku anebo bílkoviny kravského mléka. Potíže mohou způsobovat ale i jiné druhy potravin, například exotické ovoce. Možná ale trpíte chorobou., o které nevíte. Proto je potřeba nic neodkládat, a jestliže se vám průjem nedaří zastavit v průběhu přibližně 3 dnů, vypravte se za lékařem.
Průjem ze stresu
Budete se divit, ale někdy je spouštěčem chronického průjmu nepřetržitý stres. I ten se totiž může podílet na změně složení naší střevní mikroflóry a negativně ovlivňovat náš život. Můžete-li, zbavte se ho včas a pozvěte si do života opět radost a pohodu.