Technologie, které budou v blízké budoucnosti populární v online prostředí
Prostředí internetu a technologií se mění obecně doslova každým měsícem a rokem. Vznikají nové platformy či virtuální produkty i služby, které nám neustále usnadňují působení jak v reálném světě, tak i tom virtuálním. V tomto článku si představíme technologie, které se dostávají do popředí a které pravděpodobně budou v blízké budoucnosti velmi rozšířené a ještě více populární.
Virtuální realita (VR)
Začneme s virtuální realitou, která je již v současné době velmi vyhledávaná. Jako příklad tohoto rozmáhajícího se trendu můžeme uvést třeba online kasina pro SK a ČR, jako je BetonRed casino, u kterého naleznete různé atraktivní a zajímavé recenzie a které nabízí vzrušující herní kategorie online. V tomto případě se setkáte s tzv. live kasinem, kdy před vámi míchá karty a následně je také rozdává reálný krupiér v živém přenosu.
Společně s nástupem virtuální reality pak přibude i tato možnost, která prozatím není v tradičních online kasinech příliš rozšířená (na druhou stranu je možné se setkat s platformami, které jsou již čistě zaměřené na VR). Virtuální realita tak v současné době může nabídnout zážitek srovnatelný s tím, který získáte v klasickém kasinu – to vše však z pohodlí domova.
Umělá inteligence
Umělá inteligence (AI) je další technologií, která je aktuálně na výsluní. Zde je třeba uvažovat o tom, jaké její formy vám mohou v online prostoru pomoci – i když dnes již existuje program poháněný AI snad již na všechno.
Umělou inteligenci nově nalezneme také v nových iPhonech 16, nicméně na internetu se s ní setkáte v podobě chatbotů, nástrojů pro tvorbu videa či fotografií nebo třeba pomalu také ve formě herního softwaru. Do budoucna pak očekáváme větší zapojení AI do softwaru i hardwaru.
Metaverse
Metaverse nachází propojení s kryptoměnovým světem, který se pro jeho vytvoření na základě decentralizovaných ekosystémů a implementace blockchainů skvěle hodí. Metaverse zasahuje spíše do herního světa a nachází také skvělé propojení s virtuální realitou, skrze kterou bude pravděpodobně možné se do něj také připojit.
Aktuálně vzniká mnoho různých projektů, které se metaversem zabývají. Nikdo však prozatím nepřišel s tímto typem virtuálního světa, který by byl masově rozšířený a vhodný pro všechny druhy uživatelů. Aby to bylo možné, je třeba vytvořit ekosystém, který nebude vhodný jenom pro nadšence do technologií a kryptoměny, ale také širší veřejnost, která nemusí mít s virtuálním prostředím jakékoliv zkušenosti.
V rámci blízké budoucnosti však metaverse bedlivě očekáváme a spekuluje se, že jej dokonce vyvíjí i samotná Meta, společnost stojící za Facebookem, Instagramem, WhatsAppem a podobnými sociálními sítěmi.
Chytré domácnosti
Další skvělou technologií, jejíž rozšíření také očekáváme v blízké budoucnosti, jsou chytrá zařízení a celkově domácnosti založené na propojeném digitálním systému. Nakonfigurovat chytrou domácnost není ani v současné době příliš obtížné, nicméně je třeba nalézt zařízení se softwarem, který spolu umí komunikovat a podporuje různé druhy chytrých domácností.
Vybírat lze produkty buď v rámci jednoho ekosystému, jako může být například Domácnost od Applu nebo Google Home, nebo můžete také kombinovat produkty a zařízení od různých výrobců – v tomto případě je však onu podporu nutné sledovat a zaměřit se na to, zda se tato individuální zařízení mezi sebou podporují.
Do budoucna očekáváme komplexnější rozhraní a přirozeně také více druhů zařízení a produktů, které bude možné do chytrých domácností zapojit.
5G a budoucí sítě
Sítě, jako jsou například 3G, 4G nebo v současné době i 5G, spadají také do technologií blízké budoucnosti, kdy očekáváme, že se bude zvyšovat postupně jejich rychlost, spolehlivost a propustnost.
S novými druhy sítí pak očekáváme větší a rychlejší zapojení autonomních vozidel nebo telemedicíny, která již aktuálně stojí na slušných základech (tento obor obsahuje poskytování zdravotních služeb na dálku pomocí informačních a komunikačních technologií).
Společně s novými sítěmi se pak zvýší bezpochyby rychlost, která dovolí větší datové přenosy rychlejším tempem, a sníží se latence, tedy prodleva odpovědi na požadavek z jedné strany. Nízká latence je pak klíčová pro například výše zmiňovaná autonomní vozidla, která ji potřebují pro správné reagování na dopravní situace.
Do budoucna nyní očekáváme vývoj 6G sítě, která nabídne ještě rychlejší přenosovou rychlost a nižší latenci, než se kterou se setkáme u 5G. V tomto případě pak bude možné vyvíjet pokročilejší umělé inteligence nebo holografické komunikace. 6G síť se však stále nachází ve fázi výzkumu a vývoje.
Kvantové počítače
Kvantové počítače se aktuálně také nachází ve fázi vývoje, nicméně jakmile začnou být dostupné a plně otestované, jejich potenciál pro řešení složitých operací je obrovský. Abychom uvedli blíže jejich fungování, tento druh počítačů nezná pouze 0 a 1, jako je tomu u klasických počítačů, ale jejich nejmenší jednotky zvané qubity mohou zastávat tzv. superpozici – to znamená, že znají oba stavy současně (jak 0, tak i 1 v jeden moment).
Tento druh technologie může výrazně ovlivnit oblasti, jako je například kryptografie nebo materiálovou vědu.
Závěr
Technologie postupují vpřed velmi rychlým tempem. Již nyní se nám začínají rýsovat a implementovat možnosti, které jsou aktuálně ve fázích výzkumu a které teprve spatří světlo světa ve své plnohodnotné verzi. Některé z nich známe již nyní, jiné nám zůstávají skryté.