Jídlo a ADHD

Mozek ADHD potřebuje zdravé, plnohodnotné potraviny a živiny, aby mohl fungovat na optimální úrovni. Ale pacienti, kteří trpí ADHD někdy bojkotují zdravé stravování, což vede ke zhoršování příznaků ADHD. Zjistěte více o tom, jak jídlo ovlivňuje ADHD a jak dát vašemu mozku to, co potřebuje, aby fungoval lépe.

Rozvoj zdravého vztahu k jídlu je předpokladem pro léčbu poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD nebo ADD). Výzkum naznačuje, že zdravé stravování podporuje lepší fungování mozku. Věda nám zároveň říká, že příznaky ADHD významně brání a zhoršují schopnost jednotlivců přijímat pozitivní rozhodnutí ohledně jídla a odolávat tak pokušením. Vypracování výživového plánu ADHD je opravdovou výzvou a měli byste se poradit s odborníkem, či požádat o pomoc někoho z rodiny.

Náš mozek je velmi citlivý. To, co vložíme do našich těl, ovlivňuje fungování nejen mozku a celé nervové soustavy.

Antioxidanty a mozek ADHD

Potraviny s vysokým obsahem antioxidantů – jako kapusta, fazole a mnoho odrůd bobulovin – chrání mozek před oxidačním stresem, což je „odpad“, který vzniká při použití kyslíku v těle, což může poškodit buňky. Nezdravá jídla tento odpad neodstraňují a potraviny se spoustou rafinovaných cukrů mohou dokonce vést k jeho hromadění. A dochází k zhoršování příznaků ADHD.

Kofein a ADHD

Kofein může poskytovat výhody pro mozek dospělého ADHD, pokud je konzumován v mírném množství – a když je ve formě kávy, ne v celosvětově oblíbeném kolovém nápoji.

Bylo prokázáno, že kofein zlepšuje pracovní paměť, snižuje únavu a zrychluje reakční časy. Někteří dospělí s ADHD také říkají, že pití malého množství hodinu nebo dvě před spaním pomáhá se spánkem, protože jim pomáhá soustředit se na usínání a nenechat se rozptylovat jinými myšlenkami. To se však u jedinců značně liší, protože někteří dospělí s ADHD mají velké problémy se spaním, pokud kofein před spaním ožijí.

 Přebytek kofeinu může také způsobit zvýšenou podrážděnost a úzkost.

Serotonin

Serotonin je neurotransmiter, který se podílí na regulaci naší nálady, spánku a chuti k jídlu. Většina serotoninu se ve skutečnosti produkuje v gastrointestinálním traktu, který je lemován miliony neuronů. Tyto neurony jsou ovlivňovány „dobrými“ bakteriemi, které mohou zlepšit vstřebávání živin a aktivovat nervovou cestu ze střev do mozku. Ukázalo se, že bílkoviny, mořské plody, ovoce a zelenina a nezpracovaná zrna (bez rafinovaných cukrů) zvyšují produkci serotoninu.

Rafinovaný cukr a mozek ADHD

Potraviny s vysokým obsahem rafinovaných cukrů mohou narušit funkci mozku (zejména výkonnou funkci) a mohou dokonce zhoršit příznaky poruchy. Proč? Tyto potraviny mohou podporovat pocit sytosti, což usnadňuje vynechání bílkovin, omega-3 mastných kyselin a dalších důležitých živin, které chrání před těmito a dalšími příznaky ADHD. To co jíte, je stejně důležité jako to, čím jste.

Zdravý vztah k jídlu

Proč je zdravé stravování tak obtížné pro dospělé s ADHD? Mozek ADHD je znuděný, nedostatečně stimulovaný a bez zábran. Produkuje méně dopaminu, což někdy vede k hledání stimulace v potravinách – zejména v jednoduchých sacharidech a rafinovaných cukrech, které uspokojí mozek hladovějící po dopaminu.

Dalším faktorem je výkonná dysfunkce spojená s ADHD. Plánování jídla, rozhodování o jídle a věnování pozornosti tomu, jak jíme, může být pro mozek se špatnou výkonnou funkcí náročné. Další ovlivněnou dovedností je sebeuvědomění – rozlišování mezi pocity hladu, nudy, úzkosti a nasycení může být výzvou.

Doporučené potraviny

Proteiny. Mozek ADHD dobře reaguje na bílkoviny – vejce, sýrové tyčinky a ořechy jsou oblíbeným občerstvením, ale každý jedinec by měl najít zdroje bílkovin, které může snadno začlenit do svého jídelníčku.

Složité sacharidy. Zelenina, ovoce, ječmen a quinoa jsou skvělými zdroji energie, která se rychle nevyčerpá jako jednoduché sacharidy (kukuřičný sirup, cukr atd.).

Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí v tuňácích, lososech, ořeších a olivovém oleji a jsou velmi užitečné pro mozek ADHD. Studie ukazují, že pomáhá snižovat nepozornost a hyperaktivitu a zároveň zvyšuje pracovní paměť, emoční regulaci a spánek. Se spánkem a zklidněním vám pomůže i CBD olej.

B-vitamíny, které se nachází v luštěninách, celozrnných výrobcích, fazolích, semenech, špenátu a avokádu jsou považovány za super potraviny, které snižují i ​​chuť na cukr.

Zinek, železo, hořčík a vláknina pomáhají regulovat produkci dopaminu a udržovat příznaky ADHD pod kontrolou.

Věnujte zvláštní pozornost tomu, jak se cítíte při konzumaci různých potravin, i o několik hodin později a další den. Pomozte pomocí deníku. Zapisujte si, zda se vaše příznaky zhoršují, či naopak zlepšují.

Autor: Richard Havlík