Jak se léčí ADHD

Slyšeli jste už o nemoci ADHD? Jedná se o poruchu nepozornosti s hyperaktivitou, konkrétně je to dědičné onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje u dětí školního věku, ale samozřejmě platí, že i dospělí mohou zjistit, že touto nemocí trpí. Příznaků nemoci je mnoho.

Zatímco u dětí se ADHD projevuje tak, že dítě ztrácí zájem dělat věci, které ho jindy bavily, že začíná být nepozorný, navíc má potřebu se neustále hýbat, u dospělých jsou symptomy trochu jiné. Člověk v sobě cítí neklid, zaznamenává poruchy pozornosti, často zapomíná, je dokonce emočně labilní. V případě, že jste některé příznaky rozeznali či jsou vám některé příznaky blízké, raději navštivte svého praktického lékaře. Ten vás může poslat na testy, které odhalí, jestli trpíte či netrpíte nemocí ADHD. A pokud ano, nebojte se, léčba není nikterak bolestivá.

Mnozí lidé se nemoci zvané ADHD bojí, myslí si totiž, že se nemoc léčí drasticky a bolestivě. Samotná léčba není nijak nepříjemná, ani samotné vyšetřené takové není.

Jak probíhá vyšetření?

Aby se zjistilo, jestli trpíte nebo netrpíte nemocí ADHD, musíte podstoupit vyšetření. Děti navštěvují psychologa, dospělí už psychiatra, který se pacienta vyptává na všechno možné – začíná se příznaky a potížemi, také se vzpomíná na dětství, mimo jiné se bere v potaz i školní prospěch nebo vývoj potíží, který je u každého pacienta individuální. Taktéž se specializovaní doktoři vyptávají na to, jestli nemoc či příznaky a potíže ovlivňují každodenní život a jak.

Jak probíhá léčba ADHD?

Léčba spočívá ve velmi komplexním přístupu. Musí se změnit režim, musí se režim správně nastavit. Je nutné mít rozvrh, je třeba se pohybovat v prostředí, v němž jsou eliminovány všechny věci, které mohou přispívat k nepozornosti a nesoustředěnosti.

Léky jsou při léčbě předepisovány jen psychiatrem, nejčastěji dostávají léky děti, a to různé léky proti neklidu. Odborníci doporučují zařadit do jídelníčku bylinky, a to konkrétně bylinkové čaje nebo případně bylinkové odvary. Vhodné jsou bylinky takové, které podporují činnost mozku a které podporují pozornost. Ideální je třeba žen-šen.