Už jsem unavená a vyčerpaná

Dobrý den, jsem tu nová. Mám syna (7let) Lukáše. Už ve třech letech mi lékaři řekli že trpí syndromem ADHD. Nejdřív to začalo že v noci nespal a chodil po tmě po domě sem tam. Od září jde do první třídy. Mam s toho veliký strach. Nabízejí mi že mu nasadí léky, aby udržel alespoň ve škole pozornost. Právě se u něj projevili znaky, že chvíli je až na dně a pak zase nahoře. Je to šílený. Chvíli knučí pak se směje a je v pohodě a pak to začně na novo. Je to s nim dost náročné. Někdy už nemám ani sílu se mu pořád věnovat. Začínam taky někdy o sobě pochybovat jestli jsem dobrá matka. Máte s těmito pochybnosti zkušenosti? Beru každou dobrou radu. Děkuji.

Reakce

• Petra Halířová

Petik (20.1.2012 23:20) reagovat

Dobrý den, jste určitě dobrá matka, tomu věřte. Mám také syna 7 let 1. třída (ADHD) a to co občas prožívám, to je děs. Zrovna ve čtvrtek jsem probulela celý den i noc a připadala jsem si úplně bezradná a beznadějná. Ve čtvrtek měl totiž syn ve škole i v družině svůj den a nejen, že mi volala učitelka, jak se choval hrozně, ale na to za 10 minut družinářka ( to není obvyklé) a to už jsem vážně myslela, že to se mnou sekne.. Naprosto vyčerpaná totálně bez energie a s děsnýma myšlenkama jak jsem hrozná matka apod.. No už beru pár dní vitamín B1 na duševní pohodu abych se občas nezbláznila. No a dneska syn jak zlatíčko, úplně jiné děcko, jak ve škole, tak v družině. Včera jsem s ním měla velkou diskuzi a zavedla motivaci formou žetonků.. Jinak jsem odbourala počítač, PSP, pohádky a formou nasbíraných žetonků za to, že se choval vhodně ve škole povoluji.. Tak uvidíme, jestli to bude fungovat. Ale nebojte se, plně Vás chápu, u nás také chování ve škole katastrofa, bojujem pořád, ale učení mu jde, tak aspoň to.. Také už mi někdy docházejí síly a musím se hodně držet abych se ovládala.. Kdo tyto dětičky má, jsme na tom určitě všechny stejně ;-) Lékům se zatím bráním co to jde, ale už začínám vidět, že to za chvilku bez nich taky už nepůjde. Dochází trpělivost už všem i kolem nás.... Držím Vám palečky a hlavně přeji pevné nervy..

• Rebecca Poláchová

Rebecca Poláchová (24.1.2012 12:58) reagovat

Dobrý den, Jak jsem již jednou psala přecházíme na LCarnitin. Minulý týden jsem dala k a ž d ý den ráno 2 mg LCarnitinu + ještě lecitin zvlášť. Tak celý minulý týden byl dobrý, chování a soustředění ve škole o.k. a dokonce nejlepší písemku z celé třídy a další jednička padla hned další den. Pí učitelka byla spokojená. Dávám 250 mg LCarnitinu v tomto přípravku kde je přidáno také B12. Najděte si odkazy na google: : "ADHD + L-Carnitin" a najdete tam určitě několik zajímavých článku. Je tam také k nalezení další studií o L-Carnitinu a ADHD která proběhla v Německu a ti v podstatě zjistili to samé co nizozemská studie. Poraďte se v každém případě s nějakým neurologem ohledně dávkování. Hodně uspěchů. R.P.

• Rebecca Poláchová

Rebecca Poláchová (24.1.2012 12:59) reagovat

Oprava: dávám 250 mg LCarnitinu denně.

• Martina Frouz V.

Martina (27.1.2012 10:59) reagovat

Vědecké studie neprokázaly vliv na ADHD. např. http://online.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/cap.2007.018 americká studie z roku 2008.

• Petra Halířová

Petik (24.1.2012 19:05) reagovat

Dobrý den Rebecco, děkuji Vám za radu. Někdy toho mám fakt opravdu dost a jen brečím a brečím, protože je mi to líto. Kluk je doma nebo na návštěvách apod úplně v klidu, ale prostě v kolektivu mezi dětmi vrstevníky pořád nějaký problém, konflikt apod.. Mohla by jste mi poslat odkaz přímo na ten L-Carnitin co berete Vy a i ten lecitin? Já jsem tak nějak koukala, ale je to všechno nějak sportovního rázu.. Vy jste také měli problémy v chování ve škole? Pokud nechcete sem, klidně mi písněte na email petula.halirova@seznam.cz, budu moc ráda za vaši každou radu nebo zkušenost, protože já už jsem opravdu někdy dost na dně... Děkuji Petra.

• Martina Frouz V.

Martina (27.1.2012 0:34) reagovat

Dobrý den Petro, pokud má váš chlapec skutečně diagnostikované ADHD, měla byste s ním chodit na kontroly k lékaři - pedopsychiatrovi. Ne každý volně prodejný potravinový doplněk zabírá na každého, nehledě na to, že to stojí nemalé peníze. Lékař Vám nejlépe řekne, co malému prospěje a pomůže Vám najít nejvhodnější cestu. Já sama mám ADHD a moje dcera také, vím o čem mluvím. Přečtěte si knížku od Doc. Paclta nebo Prof. Drtílkové (dá se sehnat v knihovně). To jsou naši největší odborníci na problematiku ADHD. Držím palce.

• Rebecca Poláchová

Rebecca Poláchová (30.1.2012 18:43) reagovat

Dobrý den, Nemám čas překopírovávat sem odkazy ruzných studií ale pokud mluvíte anglicky, německy anebo v mém případě i nizozemsky najdete toho na ruzných webu dost. Ale i doktoří v ČR o efektu LCarnitinu vědí. Právě jsem obdžela od známého neurologa dr. Severu reakci na muj email ohledně dávkování LCarnitinu: Tady ho zveřejnuji. Dobrý den, paní Poláchová, o účincích L-Carnitinu u ADHD i jiných poruch sice vím, ale přímo s touto látkou nepracuji. Ale někteří moji pacienti jej brali nebo berou /odjinud/ a zdá se, že u některých to efekt /až pozoruhodný/ má a u jiných zase ne... Na Vaše otázky - jak dávkovat a kdy jej dávat - buhužel tedy odpovědět nemohu, protože s tím přímé tyto zkušenosti nemám. Ve Finclubu referuji o Fosfoseru a Fosfokoliině. Zdraví S. Severa P.S. Omlouvám se za chybějící kroužky nu u, mám novou klávesnici.....

• Petra Halířová

Petik (27.1.2012 1:14) reagovat

Dobrý den Martino, máme před sebou návštevu PPP a poté určitě i psychiatra a neurologa už od loňska máme diagnostikováno ADHD, ale ve školce až takový problém nebyl. Až teď ve škole s chováním, v kolektivu atak vše, co Vy určitě dobře znáte. Akorát učení, to mu jde dobře.. Mám pomalu denně stížnosti ze školy na jeho chování, jak je strašný a věřte mi, že je to někdy fakt hodně obtížné psychicky zvládat.. Já sama už uvažuji vyhledat pomoc pro sebe, abych měla sílu co nejvíc pomoct synovi. Je to s časem horší, proto už se tak těším na vyšetření se synem, ani nevíte jak.. Doma on je zlatíčko asi i tím, že má docela pevný řád a už tak dokážu předcházet těm nepříjemným situacím, ve škole on sám si s tím neví rady, jedná impulsivně apod a pak je průšvih hned :-( Mám už toho načteného hodně, mám knížky o ADHD doma. Já si s tím poradím, ale ve škole, kde s ním nejsem je malér.. Vaše dcera bere nějakou medikaci? Jsem opravdu někdy zoufalá a chci mu strašně pomoct. Miluji ho a udělám pro něj cokoliv.. Máme ještě dvouletého brášku, k tomu se chová úplně krásně, miluje ho a neublížil by mu i když ho ten mladší občas "zlobí". S holkama ve škole taky ani nejmenší problém, ale většinou konflikty s klukama.. Děkuji Vám za radu. Určitě máme před sebou ta kontrolní vyšetření, jen jak už jsem psala, člověk jak je někdy zoufalý, každého stébla se chytá.. Víte jak.. Děkuji Vám Martino za Vaši reakci a také Vám držím palečky a přeji hezké dny..

• Martina Frouz V.

Martina (27.1.2012 10:45) reagovat

Dobrý den Petro, tak jsem Vám napsala a když jsem to odeslala, tak se to neuložilo. Tak to zkusím ještě jednou rekapitulovat. Moje dcera bere už dva roky Ritalin, od minulého měsíce Strateru (ro je to samé, jen se nemusí brát 3x denně ale jen jeden ráno a vydží učinkovat až do odpoledne, cca 12 hodin). Do dnes lituji, že jsem o tom nevěděla dříve. Tedy věděla jsem, že na to existují léky, ale nevěděla jsem, že můžu jít bez doporučení k psychiatrovi. Chodili jsme 12 let do PPP, říkala jsem jim, že to nezvládám, že u ní musím pořád stát jako policajt, že jinak nic neudělá. Vždycky mi řekli, že na to mi nemůžou poradit, že jen to, co vědí z vlastní zkušenosti a zabývali se dál jen poruchami učení, se kterým ale dcera neměla v podstatě potíže. Nikdo mi neřekl, že můžu jít k psychiatrovi sama. Čekala jsem, že jako odborníci dokážou posoudit, nakolik je to závažné a kdyby to podle nich bylo závažné, tak by mě tam poslali. Ale každému to bylo jedno. Byla jsem zoufalá, byla jsem na dně, ale pořád jsem si myslela, že když to zvládnou jiní, tak musím taky. Blbost. Mohla jsem si ušetřit takových nervů, mohli jsme se radovat. Nakonec se ukázalo, že potřebuju léky taky, kromě ADHD taky na dost těžkou depresi. Během těch let jsem samozřejmě vyzkoušeli dost "alternativ" jako je EEG Biofeedback, OMEGA 3 atd., tolik peněz jsem do toho vrazila, na žádnou dovolenou jsme ani nemohli jet a stejně to nemělo žádný efekt. Všechny ty rady o tom jak máte chválit za každou snahu a dílčí úspěchy jsou hezké, ale stačí, když máte manžela, který si myslí, že to je jen pro to, že to dítě rozmazlujete, všechno mu dovolíte a tak vám tu snahu kazí tím, že neustále jen kritizuje a ironizuje a je jízlivý... Ale snad už to bude lepší, co bylo už nezměním.

Přidat reakci

Pro účast v diskusi se musíte registrovat nebo přihlásit.